Katarzyna Maria Korgól

adwokat

Opis.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Czy możliwy jest rozwód, w którym strona albo obie strony mieszkają za granicą?

Katarzyna Maria Korgól22 lutego 2022

Często osoby kontaktujące się w sprawie rozwodowej pytają, czy możliwym będzie w ich sytuacji rozwód, w którym strona albo obie strony mieszkają za granicą.

Co druga prowadzona przeze mnie sprawa rozwodowa w Sądzie Okręgowym w Szczecinie to postępowanie z tzw. elementem zagranicznym.

Co to oznacza?

To postępowanie, w którym strona albo obie strony mieszkają za granicą.

W dzisiejszych czasach nie dziwi nas wysoki odsetek osób, które emigrują w celach zarobkowych. Decydujemy się na rozłąkę z małżonkiem, aby poprawić byt naszej rodziny. Niestety wyjazd za granicę to druga, zaraz po zdradzie, przyczyna rozpadu małżeństwa w naszym województwie. 

Dlaczego wybieramy Sąd w Polsce?

Dlaczego tak chętnie wybieramy sąd polski do rozpoznania sprawy rozwodowej?

Od swoich klientów, którzy na co dzień mieszkają za granicą słyszę najczęściej, że rozwód w zagranicznym sądzie trwa dłużej i najczęściej postępowanie poprzedza obowiązkowy okres separacji.

Częstym problemem jest również bariera językowa, a także wyższe koszty dotyczące udziału pełnomocnika.

Nierzadko nie mając doświadczenia w kontakcie z zagranicznymi instytucjami czujemy dyskomfort, czy obawiamy się, że z powodu nie wiedzy i braku doświadczenia przedłuży się procedura rozwodowa.

Rozwód w Polsce – jakie muszę spełnić kryteria?

Kto może rozwieść się w Polsce?

Zawsze gdy jedno z małżonków nadal mieszka w naszym kraju, możliwy będzie rozwód w polskim sądzie.

Jeżeli mieszkając za granicą podjąłeś decyzję o rozstaniu, a Twój współmałżonek nadal mieszka w miejscu Waszego ostatniego wspólnego pobytu w kraju, pozew złożyć należy do Sądu Okręgowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania drugiego małżonka w kraju.

Analogicznie wybór sądu wygląda w przypadku, gdy mieszkam w Polsce, a współmałżonek pozostał za granicą. 

Wspólna emigracja a rozwód w Polsce

A co jeżeli oboje małżonkowie mieszkają za granicą?

Najważniejszą kwestią pozostaje wówczas polskie obywatelstwo. Jeśli zarówno mąż i żona to obywatele Polscy, nie ma żadnych przeszkód, aby rozwiązać małżeństwo przed sądem w Polsce.

Przy czym nie ma znaczenia, czy któryś z małżonków posiada dodatkowo inne obywatelstwo. Jedyną trudnością pozostaje fakt, że właściwy sąd wskazuje wówczas Sąd Najwyższy.

Z reguły przed wyjazdem, małżonkowie mieszkali razem w kraju, a odwiedzając ojczyznę zwykle zatrzymują się w rodzinnych stronach. Wówczas skutecznym rozwiązaniem pozostaje złożenie pozwu w Sądzie Okręgowym właściwym ze względu na ostatnie wspólne zamieszkanie małżonków.

Twoja argumentacja zawarta w pozwie pozwoli przekonać Sąd Najwyższy, że Sąd, który wskazano w pozwie jest najlepszym wyborem. 

W czym mogę Ci pomóc?

Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej płatnej pomocy prawnej, to zapraszam Cię do kontaktu.

Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

Katarzyna Maria Korgól

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria w Szczecinie Korgól Głabowski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  Komentarze (0)

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria w Szczecinie Korgól Głabowski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Następny wpis: